Výkladový slovník NK ČR: Filmový pás, obvykle šíře 16 mm nebo 35 mm, obsahující řadu pozitivních snímků. Je určen ke statickému promítání v diaprojektorech snímek po snímku, může být doplněn ozvučením.
Odrazovým můstek pro masivní výrobu diafilmů bych samozřejmě technický a technologický pokrok. První pohádkové diafilmy spatřili světlo světa v předválečných letech v Brně. V polovině 60 let se souběžně začali vyrábět diapásy a diafilmy. Existují jak černobílé, tak barevné exempláře.
Děj však zdaleka nebyl vždy jen pohádkový, ale i poučný (přírodovědný, vlastivědný, technický-auta, železnice, budovatelský, ideologický, umělecký, vojenský atd.). Často se používaly (používají) při výuce ve škole, byly obrazovou přílohou knih a součástí výpůjček knihoven. Filmy se dodávali v různých obalech, zpravidla stočené v plastové špulce označené názvem. Při promítání filmu se četl text.
U nás se diafilmy vyráběly na kinofilmu o šířce 35 mm, souvislý film měl různý počet políček: běžně od 10 – do 39, promítala se převažně na šířku z leva do prava. Jednotlivá políčka jsou (u novějších diafilmů) číslována. Výroba diafilmů s pohádkami se omezila a následně skončila v 90. letech.
Podrobněji:
- Výroba diafilmů (připravujeme)
- O diapásech (nově spuštěno)