Pohádka o stromech a větru

Výrobce: Diafilm Praha
Výroba: 1954
Text: list
Snímků: 22
Napsal:
Kreslil: Ondřej Sekora
Poznámka: B063

Bohatý sedlák dal pro peníze vykácet stromy, chránící studánku před vysušujícím větrem. Studánka vyschla, lidé i zvířátka žíznili, travička suchem žloutla. Díky dětem, které vsadily nové stromy, se studánka znovu naplnila životodárnou vodou.

 

Další příspěvky

«

»

2 komentáře

No ping yet

 1. lubos píše:

  Tuhle pohádku jsem zdědil po rodičích, sice bez textu, ale to příliš nevadilo. Děj jsme si domysleli a obrázky Ondřeje Sekory tento handicap bohatě vyvážily. Štafetu jsem pak převzal a své dceři promítal pohádku s vymyšleným příběhem. Jaké však bylo moje překvapení, když jsem konečně získal originální text k této pohádce (právě dnes). Už to, že je film z roku 1953 mě mělo varovat. Mezi řádky ukrytým poselstvím této pohádky je obhajoba kolektivizace zemědělství v padesátých letech. Pohádka je o tom, jak bohatý kulak nechal vykácet les kvůli svému mrzkému zisku, v důsledku čehož vyschla studánka a kraj churavěl. Nakonec se lid vzbouřil, sedláka vyhnal a začal hospodařit sám. A kraj začal opět vzkvétat. Pro dokonalou ilustraci viz text k políčku číslo 16:

  Vidíte už, co děti sázely? Celé pásy lesů. Takové, jaké se vysazují v Sovětském svazu. Pásy lesů, které zkrotí vítr. Stromy už rostou. Jsou ještě docela malé, ale vyrostou a budou nám pomáhat.

  Pohádku promítat budu. Sekorovy obrázky jsou moc pěkné. Ale text budu cenzurovat.

 2. markéta píše:

  Příběh je (podle obrázků) v pořádku – děti naučí jak to v přírodě má fungovat. Socialistický výklad je opravdu k smíchu! (ještě – děti sázejí topoly, které rychle rostou, a hlavně sadí jen jeden druh dřeviny – a to tak úplně dobře není, že).
  Pžeji hezké chvilky s Vašimi dětmi.
  Markéta

Napsat komentář